OKOLICE

Urlop na Mazurach (sprawdź tu) to doskonała okazja do poznania zabytków i wyjątkowych miejsc, które rozsiane są po całej okolicy.

 

1. Święta Lipka - 11 km - Sanktuarium Maryjene XVII w. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

więcej informacji >>>


2. Gierłoż k.Kętrzyna - 30km - Kwatera Hitlera Wilczy Szaniec W Europie istniało kilka kwater głównych Wodza Trzeciej Rzeszy. Większość wojennych kwater, tak jak Wilczy Szaniec, znajdowało się w oddaleniu od dużych miast, wewnątrz dużych kompleksów leśnych, otoczonych jeziorami i bagnami co ułatwiało ukrycie przed oczami pilotów i.prawie niemożliwy dostęp lądem.

więcej informacji >>>


3. Kętrzyn - 23 - Zamek Krzyżacki XIV w. - Kościół Gotycki XIV w. Miasto Kętrzyn położone jest na wzgórzach w województwie Warmińsko-Mazurskim. Obszarem obfitującym w liczne siedliska flory i fauny jest użytek ekologiczny Rozlewisko Wopławka położony w sąsiedztwie jeziorka miejskiego. Znajdujące się na jego terenie siedliska flory i fauny zalicza się do unikatowych, ze względu na występowanie w tak dużej liczebności gatunkowej w obrębie dużego siedliska ludzkiego.

więcej informacji >>>


4. Reszel - 17 km - Zamek Krzyżacki XIV w. Zamek w Reszlu – zamek reszelski położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w latach 1350-1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadoptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować.

więcej informacji >>>


5. Sorkwity - 12 km - Pałac neogotycki XIX w. Pięknie położony zespół pałacowo-parkowy nad Jeziorem Lampackim, przy drodze Olsztyn-Mrągowo. Tu zaczyna się najsłynniejszy na Mazurach szlak kajakowy prowadzący rzeką Krutynią. Miejscowość położona, na przesmyku między jeziorem Gielądzkim i Lampackim.

więcej informacji >>>


6. Sztynort - 36 - Zespół pałacowo-parkowy XVI w. Sztynort to miejscowość położona na malowniczym półwyspie pomiędzy trzema jeziorami: Sztynorckim, Dargin i Kirsajty, powstała w początkach XIV wieku. Wieś Sztynort (z niem. Steinort; stein - kamień, ort - miejsce). Znajduje się tu sporawa przystań oraz popularna wioska żeglarska.

więcej informacji >>>


7. Giżycko - 40 - Twierdza BOYEN XIX w. Twierdza Boyen wzniesiona w latach 1844-1856 jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego.

więcej informacji >>>


8. Mamerki k.Węgorzewa - 48 km - Kwatera wojsk OKH Kwatera została wybudowana w odległości 18km na wschód od kwatery Hitlera, w lesie, w.miejscowości Mamerki nad Kanałem Mazurskim.

więcej informacji >>>


9. Ryn - 20 km - Zamek Krzyżacki XIV w. Najstarsze informacje o Rynie pochodzą z Kroniki Wiganda z Marburga z 1377r, i ten rok przyjmuje się , za początek budowy ryńskiego zamku (niektóre źródła podają 1376r. , a prace archeologiczne sugerują, że nastąpiło to o cale 100 lat wcześniej).

więcej informacji >>>


10. Kadzidłowo - 26 km - Park dzikich zwierząt Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie znajduje się w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki.

więcej informacji >>>


11. Kosewo Górne - 14 km - Rezerwat jeleniowatych Spacer wśród oswojonych jeleni pasących się na pięknie położonych pastwiskach nad jeziorem Kuc. Wizyta u oswojonych danieli oraz muflonów. Możliwość obejrzenia jeleni sika, kóz.

więcej informacji >>>


12. Mikołajki - 25 km - Wioska żeglarska Mikołajki potocznie zwane są letnią stolicą Mazur. Miasto leży nad jeziorem Mikołajskim. Mikołajki są także przystanią Żeglugi Mazurskiej.

więcej informacji >>>


13. Krutyń - 19 km - Spływ kajakowy Krutyń - Wieś nad malowniczą rzeką Krutynia, uważaną za najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce.

więcej informacji >>>


14. Mrągoville - 3 km - Western City Mrągowo jest znane w Polsce i zagranicą z organizowanych od ponad 25 lat Festiwali Muzyki Country "Piknik Country". ściągają one każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, rzesze miłośników tego typu muzyki,tradycji "dzikiego zachodu"

więcej informacji >>>


15. Mrągowo - 3 km - Ośrodek narciarski G4W

więcej informacji >>>